Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Diyaliz
Vücutta birikmiş üre gibi zararlı maddelerin ve aşırı suyun bir membran aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. İlerlemiş böbrek yetmezliğinin tedavisinde kullanılır. Diyaliz tedavisi bozulmuş böbrek işlevlerinin bir kısmını düzenleyerek yaşamın devam etmesini sağlar.

Hemodiyaliz

İlk kez 1944 yılında Hollandalı bir hekim olan Kolff tarafından yapılmıştır. Özel bir membran ile hastanın kanının makineler aracılığı ile temizlenmesi işlemidir. Hemodiyaliz işleminin gerçekleşmesi için yeterli kan akımı sağlanmalı, bir membran ve hemodiyaliz makinesi sağlanmalıdır. Yeterli kan akımınının sağlanması için hastanın atar ve toplar damarı arasında bir pencere ( arteriyovenöz fistül ) yaratılmalı veya hastanın büyük bir toplar damarına geçici kateter konmalıdır.

Hemodiyaliz tedavisi hastanın böbrek yetmezliğinin şiddetine, yaptığı idrar miktarına bağlı olmak üzere haftada 2 - 3 kez 4 - 6 saat süre ile uygulanır. Yetersiz hemodiyaliz tedavisi hastada hasara ve ölümlere yol açabilir. Hemodiyaliz tedavisi genellikle hastanede veya bir hemodiyaliz ünitesinde uygulanır. Ancak uygun makine ve ekipmanla evde de uygulanabilir.

Geçici Damaryolu

Hemodiyaliz işlemi uygulanabilmesi için bir damar yoluna ihtiyaç duyarız. Kateter kasıktan, köprücük kemiği altından ve boyundan takılabilir.

Kateter takıldıktan hemen sonra Kateteri kullanarak hastaya hemodiyaliz tedavisi uygulayabiliriz. Bu nedenle geçici damaryolu açma işlemi genellikle acil durumlarda kullanılır.

Kalıcı Damaryolu

Fistül: İki damarın ameliyatla birleştirilmesidir.
Greft: Yapay damara greft denir.

Fistül ve greftin hemodiyalizde kullanılabilmesi için 2-3 haftalık bir süre geçmesi gerekir. Fistül açıldıktan sonra hasta; fistül olgunlaşıncaya kadar; pıhtılaşma, enfeksiyon ve kanama bakımından yakından izlenmeli ve fistülü korunmalıdır.

Fistüllü Bölgenin Korunması:

» Fistüllü kolunuzla ağır kaldırmayınız
» Kolunuzu çarpmalardan koruyunuz
» Fistüllü koldan kan aldırmayınız
» Fistüllü koldan tansiyon ölçtürmeyiniz
» Fistülün üzerine saat takmayınız, dar kollu giysiler giymeyiniz
» Bölgedeki derinin esnekliği için yumuşatıcı kremler kullanınız
» Fistülünüz yeterince gelişmediyse bölgeye sıcak su pansumanı yaparak akışkanlığın artmasını ve damarlarınızın gelişmesini sağlayınız. Fistülünüz aşırı gelişmişse kesinlikle sıcak su pansumanı yapmayınız.
» Fistüllü bölgeyi temiz tutunuz.
» Fistüllü bölgeyi soğuktan koruyunuz. Kışın gevşek yün eldiven giyiniz.
 

 
  ADRES: Dilmen Mah. Akşemsettin Cad. No: 77 Adapazarı / SAKARYA
TELEFON: 0 264 2915105
E-POSTA: info@nefromed.com.tr